close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه

روش مطالعه در شیمی


درباره سايت درباره سايت
با محیطی دوستانه به پیشرفت خودتون کمک کنید

موضوعات موضوعات

مطالب خواندنی سایت

نکات مهم برای بدن

معرفی رشته

تصمیم ها و اطلاعیه ها

برنامه ریزی و تصمیم ها

اطلاعیه ها

مشاوره


آرشيو آرشيو

شهريور 1395

خرداد 1395

دی 1394

مرداد 1392

تير 1392


نويسندگان نويسندگان

احسان (48)

ehsan (0)


جستجوگر پيشرفته سايت
?
آخرين ارسال هاي انجمن
آخرين ارسال هاي انجمن
عنوان پاسخ بازديد توسط
رتبه برتر کنکور شویم تصمیم من 0 158 ehsan


روش مطالعه در شیمی


                      روش مطالعه در شیمی

 

سلام امروز واسه دوستای کنکوری عزیزم روش مطالعه درس شیمی رو گذاشتم

امیدوارم خوشتون بیاد

 

                                برای مشاهده به ادامه مطلب برین....نظر یادتون نره 
 

1ـ هميشه درس شيمي، بي سر و صدا ، رتبه ها را بالا و پايين مي کند. اغلب داوطلباني که بار دوم در کنکور شرکت مي کنند به خوبي به اين نکته پي برده اند که بالا بودن نمره درس شيمي، تأثير بسيار زيادي در رتبه ي آنان داشته ولي متأسفانه با اين که درس شيمي در گروه تجربي بعد از درس زيست شناسي و در گروه رياضي فيزيک، بعد از دروس رياضي و فيزيک، مهم ترين درس اختصاصي محسوب مي شود اغلب داوطلباني که براي نخستين بار در کنکور شرکت مي کنند، به اين درس کم تر توجه دارند .

 

2ـ با کمي دقت در تست هاي شيمي نظام جديد (تا کنکور 1383) ملاحظه مي شود که تغييرات اندکي در سر فصل هاي درس شيمي ، نسبت به نظام قديم رخ داده بوده که در نتيجه داوطلب مي توانسته با بسياري از تست هاي موجود از نظام قديم و هم چنين تست هاي طراحي شده در سال هاي اخير به يک مجموعه کامل از نکته ها دست يابد.

  البته بايد به اين نکته توجه نمود که در تست هاي جديد تر، بيش تر به «مفاهيم»، پرداخته شده و بر خلاف سال هاي گذشته که بيش تر بر نکات حفظي و زير نويس ها تأکيد مي شد، در دو سه سال اخير، بيش تر بر مفاهيم کلي و شکل ها و تصاوير کتاب هاي درسي تأکيد گرديده و تست ها، ديگر مثل گذشته فقط با استفاده از يک فرمول طلايي قابل پاسخ گويي نبوده و داوطلب بايد به ويژه به تمرينات داخل متن و آخر هر فصل توجه بيش تري نمايد.

 

3ـ تغييرات کتاب هاي شيمي (از سال 1383) و در نتيجه تغيير منابع طرح سؤال (از کنکور 1384) از ديگر رخداد هاي مهم براي داوطلبان جديد است و لذا بايد در مورد استفاده از مجموعه تست هاي سال هاي قبل از 1383، احتياط بيش تري نمود.

 به عنوان مثال، بخش عمده أي از «شيمي آلي» حذف شده، که درنتيجه منابع تست موجود از اين بخش شيمي، ديگر قابل استفاده نمي باشند. از طرف ديگر، مباحث جديدي چون «استوکيومتري»، «اعداد کوانتومي»، «ترموديناميک» و… فاقد منابع کاملي از تست هاي کنکورهاي گذشته اند و بنابر اين داوطلب بايد از تست هاي کنکور براي تمرين استفاده کند.

 

 4ـ با وجود آن که اغلب داوطلبان فقط از طريق بررسي تست هاي کنکور در يک سال خاص، به اين نتيجه مي رسند که از برخي مباحث اصلاً تست طراحي نمي شود يا مثلاً مسأله هاي عددي چنداني در کنکور نبايد به چشم بخورد، بر عکس بايد اين نکته را متذکر شد که از مطالبي مانند بحث «ساختار اتم»، «ايزوتوپ ها»، «استوکيومتري»، «غلظت ها»، «ترموديناميک»، «سينتيک»، «ثابت تعادل»، «pH»، «الکتروشيمي» و…  ممکن است مسائل متعددي مطرح شود و نبايد به تصور اين که در کنکور يکي از سال ها، مسائل کم تري مطرح شده يا اصلاً مطرح نشده، نتيجه گرفت که در کنکور بعدي هم بايد اين طور باشد.

 

   5ـ يکي ديگر از مشکلات داوطلبان در کنکور، تشخيص بحث هاي حذف شده از کتب شيمي مي باشد. البته در صفحات اوليه ي کتاب هاي جديد شيمي صريحاً ذکر شده که مطالبي تحت عنوان «بيشتر بدانيد»، «اطلاعات جمع آوري کنيد»، «آشنايي با عنصرها»، «شيمي دان هاي برجسته ي جهان»، «شيمي و فناوري»، «تحقيق کنيد» و «مطالب موجود در حاشيه ي کتاب» نبايد در کنکور مورد پرسش قرار گيرند. با اين حال به نظر مي رسد که مطالعه ي برخي از مطالب موجود در عناوين فوق براي يادگيري بخش هاي اصلي کتاب، مورد نياز داوطلب مي باشد و لذا لازم است که داوطلب موارد ضروري را مطالعه نمايد. هم چنين با آن که کتاب شيمي سال اول، در کنکور مورد پرسش قرار نمي گيرد ولي نبايد برخي مطالب پايه اي و پيش نياز سال هاي بالاتر آن را از نظر دور داشت.

 

 6ـ از آن جا که تعداد تست هايي که به صورت مسائل عددي در درس شيمي مطرح مي شود (از کنکور 1384) افزايش چشم گيري نشان مي دهد و با توجه به اين که استفاده از ماشين حساب در جلسه ي کنکور ممنوع مي باشد لذا داوطلب بايد از مهارت و سرعت لازم در محاسبات عددي برخوردار باشد تا بتواند در زمان لازم (حدود 35 دقيقه) به تمام سؤالات درس شيمي (35 تست) پاسخ دهد.

 

7ـ بخش هايي از درس شيمي دبيرستان و پيش دانشگاهي، جنبه ي «حفظي» دارند و در صورتي که داوطلب اين مطالب را حفظ باشد از سرعت چشم گيري در پاسخ گويي به تست ها برخوردار مي شود، به نحوي که گاهي برخي داوطلبان توانسته اند تمامي 35 تست شيمي را در زمان 20 دقيقه پاسخ دهند و 15 دقيقه ي باقي مانده را براي دروس ديگري مثل رياضي يا فيزيک اختصاص دهند. به عنوان مثال، حفظ بودن «بخش هاي اصلي جدول تناوبي»، «برخي پتانسيل هاي الکترودي مهم»، «فرمول، نام و ظرفيت آنيون ها و کاتيون هاي معروف»، «برخي جرم اتمي ها و جرم مولکولي ها ي پر کاربرد»، «فرمول و نام اسيدها و بازهاي قوي و ضعيف معروف» و… به داوطلبان توصيه مي شود.

 

  8ـ تجربه ي بيست و چند ساله ي کنکور (از 1363 که اولين کنکور سراسري به فرم جديد و به روش تستي برگزار گرديد) نشان مي دهد که همواره، پرسش هاي مطرح شده از درس شيمي در کنکور از متن کتاب هاي درسي بوده و هيچ گاه از متون غير درسي، تستي طرح نشده است. بنابراين بهترين و مهم ترين مرجع داوطلب، بايد کتاب هاي درسي باشد. حتي مي توان گفت که بيش از 60 درصد تست هاي شيمي، همواره سؤالات و مسائلي بوده که عيناً در متن کتاب هاي درسي (به صورت پرسش هاي داخل متن يا تمرينات آخر فصل) وجود داشته و البته در کتاب هاي جديد به صورت «خود را بيازماييد»، «فکر کنيد»، « هم چون دانشمندان»، «مشاهده کنيد» و… آمده است.

 

9ـ در سال هاي اخير، بارها مشاهده شده که يک يا دو تست شيمي، از شکل ها و تصاوير کتاب هاي درسي و متون زير آن ها طراحي گرديده و لذا جا دارد که داوطلبان، توجه ويژه اي به تصاوير موجود در کتاب هاي درسي داشته باشند. هم چنين معمولاً از بخش هاي انتهايي هر کتاب، تست هايي آسان تر، و از بخش هاي ابتدايي آن ها، سؤالاتي سخت تر مطرح شده و لذا بهتر است که داوطلب، براي بخش هاي آخر هر کتاب نيز برنامه ريزي دقيقي داشته باشد تا پرسش هاي آسان مربوط به آن بخش ها را از دست ندهد. اين در حالي است که اغلب داوطلبان قسمت هاي پاياني هر کتاب را بصورت بسيار فشرده و در فرصت کوتاه باقي مانده تا کنکور، مطالعه مي کنند و در نتيجه تست هاي آساني را که مي توانستند در مدت زمان کوتاهي پاسخ دهند، از دست مي دهند.

 

   10ـ با توجه به تأثير نسبتاً زياد درس شيمي در محاسبه ي تراز کنکور، و از طرف ديگر آسان تر بودن فراگيري اين درس نسبت به دروس تخصصي ديگر، به نظر مي رسد که داوطلب بايد به طور متوسط بين 6 تا 9 ساعت در هفته (به جز زمان کلاس ها) را براي مطالعه ي درس شيمي اختصاص دهد. اين زمان بايد صرف مرور متون کتاب هاي درسي، جزوات مربوط به نکات تستي، بررسي تست هاي کنکورهاي گذشته و حل کامل تمرينات کتاب ها (با تأکيد بر کتاب پيش دانشگاهي) گردد.

 

 

 برچسب ها : شیمی روش مطالعه شیمی شیمی کنکور مطالعه شیمی رتبه برتر کنکور کنکور رتبه درصدشیمی درس شیمی
ارسال شده در : یکشنبه 30 تير 1392 - توسط : احسان
بازديد : 65 بار دسته بندي : شیمی نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • طب سنتي

  گیفت کارت گوگل پلی

  پایان نامه کارشناسی ارشد

  خرید سرور مجازی آمریکا

  خرید فیلتر شکن

  چاپ کاتالوگ و بروشور

  خرید جم کلش رویال

  جی پی اس گارمین

  دستگاه cnc چوب

  پایان نامه علوم سیاسی

  طراحی سایت|بهینه سازی سایت|طراحی وب سایت

  صرافی ایرانی

  خرید جم کلش رویال

  خرید جم کلش

  فروشگاه اینترنتی لباس

  کلش رویال

  طراحی سایت

  ثبت آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود آهنگ جدید

  دانلود فیلم

  دانلود مقاله

  دانلود مقاله

  دانلود مقاله

  خريد لباس زنانه

  دانلود جدید ترین آهنگ ها

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خرید ساعت مچی

  دانلود آهنگ جدید

  فراسیون

  چاپ دیجیتال

  دانلود فیلم و موزیک ویدیوی هندی

  فروش آپارتمان

  تراکتور کمباین نیوهلند

  تشک

  خرید اینترنتی لباس زنانه

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  دستگاه بسته بندی

  هیتر

  بک لینک ارزان

  هواساز

  خرید بک لینک

  دانلود موزیک پارسی و انیمیشن و ...
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95